طراحی سایت با وردپرس یا html

وردپرس به سرعت به پلتفرم توسعه و مدیریت وب سایت پیشرو در اینترنت تبدیل شده است. این به این دلیل است که به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای رایگان و منبع باز (CMS)، استفاده از آن آسان، قابل تنظیم و نسبتاً مقرون به صرفه است.

اما آیا وردپرس بهترین گزینه برای ساخت وب سایت شماست؟ در حالی که اکثر مردم ترجیح می دهند وب سایت های خود را بر روی وردپرس بسازند، برخی ترجیح می دهند وب سایت های خود را از ابتدا از طریق کدنویسی HTML ایجاد کنند.

در این مقاله، ما مزایا و معایب استفاده از وردپرس برای ایجاد وب سایت خود را در مقابل کدنویسی سایت از ابتدا بررسی خواهیم کرد. ما همچنین برخی از عواملی را که باید در هنگام انتخاب بین وردپرس و کدنویسی در نظر گرفته شود، بررسی خواهیم کرد.

چند نکته کلیدی

 1. یک وب سایت HTML ایستا با استفاده از کد HTML ایجاد می شود و محتوای آن را نمی توان تغییر داد مگر اینکه توسعه دهنده سایت کد را تغییر دهد.
 2. وب سایت های وردپرسی پویاتر و انعطاف پذیرتر هستند زیرا صاحب سایت می تواند محتوا را با استفاده از تم ها و افزونه ها بدون نوشتن هیچ کدی تغییر دهد.
 3. برنامه نویسی انعطاف پذیری و کنترل بیشتری بر روی وب سایت شما ارائه می دهد.
 4. وردپرس رایگان، استفاده آسان و مقرون به صرفه است، در حالی که ساخت و نگهداری سایت های HTML می تواند گران و زمان بر باشد.
 5. سایت‌های HTML نسبت به وب‌سایت‌های وردپرسی امنیت بیشتری دارند و در برابر حملات امنیتی کمتر آسیب‌پذیر هستند.
 6. اگرچه وردپرس با ترکیبی از HTML، CSS و جاوا اسکریپت ساخته شده است، اما برای ساخت و اجرای وب سایت وردپرس خود نیازی به یادگیری زبان برنامه نویسی ندارید.
 7. انتخاب بین سایت وردپرس و HTML بستگی به نیازها و ترجیحات خاص شما دارد و اینکه چقدر زمان و تلاش برای توسعه وب سایت خود صرف می کنید.

وردپرس چیست؟

وردپرس چیست؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است که کاربران را قادر می سازد تا یک وب سایت را ایجاد و مدیریت کنند. وردپرس یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های CMS است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و میلیون‌ها وب‌سایت و وبلاگ را در سراسر جهان نیرو می‌دهد. این یک پلتفرم همه کاره است که می تواند برای ایجاد انواع وب سایت ها و برنامه های کاربردی استفاده شود.

علاوه بر ساخت یک وب سایت یا وبلاگ ساده، وردپرس همچنین می تواند برای ایجاد وب سایت های پیچیده تر، از جمله سایت های تجارت الکترونیک، سایت های عضویت و شبکه های اجتماعی استفاده شود.

از طریق این سایت می­توانید وردپرس را دانلود کنید.

 

HTML چیست؟

HTML چیست؟

HTML مخفف Hyper Text Markup Language است. این زبان نشانه گذاری استاندارد برای ایجاد صفحات وب و برنامه های کاربردی وب است.

HTML برای ساختار و ارائه محتوا در وب استفاده می شود. محتوا در قالب عناصر HTML، بلوک های ساختمان صفحات HTML نوشته شده است. عناصر با تگ هایی نشان داده می شوند که شروع و پایان عناصر HTML را مشخص می کنند.

HTML شامل یک سری کدهای کوتاه است که توسط نویسنده سایت در یک فایل متنی تایپ شده است. این کدها توسط یک مرورگر وب تفسیر می شوند و سپس به عنوان محتوای صفحه وب قابل مشاهده ارائه می شوند.

HTML همچنین می تواند برای گنجاندن تصاویر، ویدیوها و سایر محتوای چند رسانه ای در یک وب سایت استفاده شود.

علاوه بر این، می‌توان از آن برای ایجاد فرم‌های تعاملی استفاده کرد که به کاربران اجازه می‌دهد داده‌ها را وارد کنند، که سپس می‌توانند توسط زبان های برنامه نویسی مانند PHP پردازش شوند.

تفاوت بین وب سایت HTML و وردپرس

تفاوت بین وب سایت HTML و وردپرس

اگر یک توسعه دهنده وب هستید، به احتمال زیاد از شما پرسیده شده است که “آیا باید وب سایت خود را با استفاده از HTML یا WordPress بسازم؟”

بیایید تفاوت های بین وب سایت های HTML و WordPress را بررسی کنیم تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کنیم.

وب سایت های HTML

وب سایت های HTML

وب سایت HTML یک وب سایت ثابت است که با استفاده از کد HTML ایجاد می شود، به این معنی که محتوای سایت تغییر نمی کند مگر اینکه توسعه دهنده به صورت دستی تغییراتی در کد ایجاد کند. وب سایت های HTML از ابتدا با استفاده از یک ویرایشگر متن کدگذاری می شوند و از طریق FTP روی سرور وب آپلود می شوند.

مزیت اصلی یک وب سایت HTML این است که به توسعه دهنده کنترل کاملی بر ظاهر و عملکرد سایت می دهد. اگر می دانید چگونه کدنویسی کنید، می توانید یک وب سایت سفارشی ایجاد کنید که نیازها و مشخصات شما را برآورده کند. با این حال، ساخت یک وب سایت HTML می تواند زمان بر باشد و نیاز به نگهداری زیادی دارد.

 • وب سایت های HTML به طور کلی سریعتر بارگذاری می شوند.
 • آنها همچنین از وب سایت های وردپرس ایمن تر هستند زیرا هکرها نمی توانند به راحتی فرصتی برای تداخل در کد پیدا کنند.
 • با این حال، به روز رسانی و نگهداری این سایت ها می تواند دشوارتر و گران تر باشد.

 

وب سایت های وردپرسی

وب سایت های وردپرسی

از طرف دیگر، یک وب سایت وردپرس، یک وب سایت استاتیک یا پویا است که تحت سیستم مدیریت محتوا وردپرس بدون نوشتن هیچ کدی ایجاد شده است.

سیستم مدیریت محتوا یا CMS یک نرم افزار کاربردی است که برای ایجاد، ویرایش، مدیریت و انتشار محتوای دیجیتال استفاده می شود. CMS ها معمولاً برای وب سایت ها و وبلاگ ها استفاده می شوند، اما می توانند برای انواع دیگر محتوای دیجیتال مانند برنامه های موبایل، بازی های ویدیویی و پلت فرم های تجارت الکترونیک نیز استفاده شوند.

وب سایت های وردپرسی توسط پایگاه داده ای طراحی می شوند که تمام محتوای سایت شما را ذخیره می کند. هنگامی که شخصی از سایت شما بازدید می کند، CMS داده های مربوطه را از پایگاه داده بازیابی می کند و یک صفحه را در لحظه ایجاد می کند. این کار اضافه کردن، حذف یا ویرایش محتوا را بدون کدنویسی آسان می کند.

 • وردپرس تمام کارهای پشت صحنه را برای شما انجام می دهد.
 • به روز نگه داشتن آسان تر بدون تلاش زیاد.
 • نکته منفی این است که از آنجایی که به تم ها و افزونه ها متکی است، می تواند امنیت کمتری داشته باشد و در برابر تلاش های هک مستعدتر باشد.
 • سایت‌های وردپرسی همچنین می‌توانند نسبت به وب‌سایت‌های HTML انعطاف‌پذیری کمتری در مورد سفارشی‌سازی داشته باشند.

وب سایت  HTML ایستا چیست؟

وب سایت HTML ایستا وب سایتی است که تنها با استفاده از کد HTML ساخته شده است. این بدان معناست که برای ساخت وب سایت از هیچ زبان برنامه نویسی CSS، جاوا اسکریپت یا سایر زبان های برنامه نویسی استفاده نمی شود. کد یک وب سایت HTML ایستا به صورت متن ساده نوشته شده است که ایجاد و ویرایش آن را آسان می کند.

کد HTML معمولاً در یک ویرایشگر متن نوشته می شود و سپس به عنوان فایل جداگانه ذخیره می شود. آن فایل‌های HTML سپس در یک وب سرور آپلود می‌شوند، جایی که هر کسی که از URL سایت بازدید می‌کند می‌تواند آنها را مشاهده کند.

 • ساخت وب سایت های HTML ایستا ساده است و معمولاً بسیار سریعتر از وب سایت های پویا هستند زیرا نیازی به پردازش کد روی سرور نیست.
 • یک وب سایت HTML ایستا انتخاب خوبی است اگر می خواهید یک وب سایت ساده داشته باشید که توسعه آن آسان باشد و به عملکرد سمت سرور خاصی نیاز نداشته باشد.
 • اگر به وب سایتی نیاز دارید که بتواند کاری بیشتر از نمایش اطلاعات انجام دهد، انتخاب خوبی نیست.

 

آیا وردپرس از HTML استفاده می کند؟

پاسخ ساده سوال این است: بله، وردپرس از HTML استفاده می کند.

HTML پایه و اساس همه وب سایت ها است، بنابراین منطقی است که وردپرس از HTML استفاده کند. در واقع، هر خط کد در یک سایت وردپرس به صورت HTML نوشته شده است. وردپرس از ترکیبی از HTML، CSS و جاوا اسکریپت استفاده می کند.

با این حال، این بدان معنا نیست که برای ایجاد و مدیریت وب سایت وردپرس خود باید بدانید که چگونه در HTML کدنویسی کنید. تمام هدف استفاده از CMS مانند وردپرس این است که آنها کارهای سنگین را برای شما انجام می دهند. وردپرس دارای یک ویرایشگر داخلی است که به شما امکان می دهد بدون نوشتن هیچ کدی محتوای خود را ایجاد و ویرایش کنید.

البته، اگر می دانید که چگونه در HTML (یا CSS یا جاوا اسکریپت) کدنویسی کنید، می توانید از این دانش برای سفارشی کردن وب سایت خود فراتر از آنچه ویرایشگر داخلی اجازه می دهد استفاده کنید. اما لازم نیست – شما همچنان می توانید یک وب سایت کاملاً کارآمد بدون نوشتن یک خط کد ایجاد کنید.

مزایا و معایب وردپرس

در حالی که وردپرس یک پلتفرم عالی برای ایجاد وب سایت است، اما دارای مزایا و معایبی است. بیایید نگاهی گذرا به مزایا و معایب ساخت وب سایت خود با وردپرس داشته باشیم.

مزایای وردپرس

 1. وردپرس رایگان و متن باز است

این بدان معنی است که هر کسی می تواند از وردپرس برای ایجاد یک وب سایت یا وبلاگ بدون نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای استفاده کند. علاوه بر این، یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان وجود دارد که در بهبود وردپرس مشارکت دارند، به این معنی که ویژگی های جدید دائما اضافه می شوند و باگ ها به صورت رایگان رفع می شوند.

 1. سهولت استفاده

یکی از بزرگترین مزیت های وردپرس سهولت استفاده از آن است. حتی اگر اهل فن آوری نیستید، باز هم می توانید یک وب سایت یا وبلاگ زیبا با استفاده از وردپرس ایجاد کنید. این پلتفرم دارای یک رابط بصری و ابزارهای آسان برای استفاده است که ایجاد محتوا را آسان می کند.

 1. انعطاف پذیری

وردپرس یک پلت فرم بسیار انعطاف پذیر برای ایجاد و مدیریت یک وب سایت موثر است. چه بخواهید یک وبلاگ ساده یا یک وب سایت پیچیده ایجاد کنید، همیشه مفید است. این پلتفرم همچنین دارای هزاران تم و افزونه برای سفارشی کردن سایت شما مطابق با نیازهای خاص شما است.

 1. وردپرس مقرون به صرفه است

ایجاد یک وب سایت یا وبلاگ از ابتدا می تواند گران باشد. شما باید هزینه های هاست، نام دامنه و طراحی را بپردازید. با وردپرس، می توانید با یک تم رایگان یا کم هزینه شروع کنید و سایت خود را در یک هاست اشتراکی یا یک طرح میزبانی وردپرس میزبانی کنید. این امر وردپرس را به گزینه ای مقرون به صرفه برای کسانی که بودجه کمی دارند تبدیل می کند.

 1. وردپرس قابل سفارشی سازی است

همانطور که گفته شد، هزاران تم و افزونه برای وردپرس در دسترس است، به این معنی که شما به راحتی می توانید یکی را پیدا کنید که متناسب با نیازهای خاص خود باشد. یا می توانید یاد بگیرید که چگونه قالب وردپرس خود را سفارشی کنید. همچنین اگر نتوانستید چیزی که نیازهای شما را برآورده می‌کند پیدا کنید، می‌توانید یک توسعه‌دهنده استخدام کنید تا یک تم یا افزونه سفارشی برای شما ایجاد کند.

 1. وردپرس SEO Friendly است

از آنجایی که وب‌سایت‌های وردپرس به خوبی سازمان‌دهی شده‌اند و به راحتی قابل پیمایش هستند، موتورهای جستجو مانند Google تمایل دارند آنها را بالاتر از سایر انواع وب‌سایت‌ها رتبه‌بندی کنند. این بدان معناست که اگر وب سایت خود را بر روی وردپرس بسازید، احتمال بیشتری برای دریافت ترافیک ارگانیک از گوگل خواهید داشت.

 

معایب وردپرس

 1. هزینه های پنهان

علیرغم اینکه وردپرس یک نرم افزار رایگان و منبع باز است، برخی هزینه های پنهان با اجرای یک وب سایت در این CMS محبوب همراه است. برخی از هزینه هایی که متحمل خواهید شد شامل خرید نام دامنه، میزبانی، گواهی SSL و خرید تم ها و افزونه های مختلف است.

 1. مسائل امنیتی

از آنجایی که وردپرس یک پلتفرم محبوب است، اغلب توسط هکرهایی که به دنبال آسیب‌پذیری‌هایی هستند که بتوانند از آنها سوء استفاده کنند، هدف قرار می‌گیرد. در حالی که راه هایی برای ایمن سازی سایت وردپرس شما وجود دارد (به عنوان مثال، با نصب افزونه های امنیتی)، توجه داشته باشید که هیچ پلتفرمی 100% از هکرها ایمن نیست. اگر تصمیم دارید از وردپرس برای وب سایت یا وبلاگ خود استفاده کنید، این را در نظر داشته باشید.

 1. عملکرد ضعیف

سایت های وردپرسی گاهی اوقات ممکن است به دلیل همه کدهایی که در پشت صحنه اجرا می شوند کند باشند. اگر افزونه های زیادی دارید یا موضوع پیچیده ای دارید، ممکن است سایت شما به کندی بارگذاری شود و بازدیدکنندگان شما را ناامید کند. برای اینکه سایت خود را در اوج عملکرد نگه دارید، باید افزونه های وردپرس خود را به روز کنید و یا افزونه ها را حذف یا غیرفعال کنید.

 1. دانش فنی

در حالی که استفاده از وردپرس آسان است، برای تنظیم صحیح آن به دانش فنی نیاز دارد. به عنوان مثال، شما باید بدانید که چگونه وردپرس را روی وب سرور خود نصب کنید و چگونه آن را به درستی پیکربندی کنید تا به درستی کار کند. حتی پس از نصب و پیکربندی، مطمئن شوید که به یادگیری مهارت های جدید در مورد نحوه استفاده از وردپرس ادامه می دهید.

مزایا و معایب یک وب سایت استاتیک HTML

وب سایت HTML ایستا سایتی است که فقط از کد HTML برای ارائه محتوا به کاربر استفاده می کند. بیایید نگاهی دقیق تر به مزایا و معایب وب سایت های HTML ایستا بیندازیم.

مزایای وب سایت های HTML ایستا

 1. ساده و آسان برای توسعه

وب سایت های HTML ایستا ساده و آسان برای توسعه هستند. نیازی به نرم افزار یا پلتفرم پیچیده نیست. تنها چیزی که برای ایجاد چنین وب سایتی نیاز دارید، یک ویرایشگر متن و دانش اولیه کد HTML است.

 1. میزبانی آنها آسان است

وب سایت های HTML ایستا را می توان بر روی هر سرور وب میزبانی کرد. مانند سایر انواع وب سایت ها، نیازی به نگرانی در مورد نیازهای میزبانی ویژه ندارید.

 1. سرعت بارگذاری سریع

وب سایت های ساخته شده با کد HTML سریع و سبک هستند. آنها به سرعت بارگیری می شوند زیرا نیازی به پردازش محتوای پویا در سمت سرور ندارند. این به بازدیدکنندگان سایت شما یک تجربه وب سایت سریع و پاسخگو می دهد.

 1. امن هستند

وب سایت های HTML ایستا از سایر انواع وب سایت ها ایمن تر هستند زیرا هیچ محتوای پویایی وجود ندارد که هکرها بتوانند از آن سوء استفاده کنند. این باعث می شود آنها برای مشاغلی که می خواهند از داده های خود و داده های مشتریان خود در برابر تهدیدات امنیتی بالقوه محافظت کنند، گزینه ایده آلی باشند.

معایب وب سایت های HTML ایستا

 1. به روز رسانی مشکل است

وب سایت های HTML برای سایت هایی که نیاز به به روز رسانی مکرر دارند مناسب نیستند. این به این دلیل است که شما باید هر فایل HTML را هر زمان که می خواهید تغییر دهید به صورت دستی به روز کنید، که می تواند گران و زمان بر باشد.

 1. نیاز به دانش فنی

اگر می خواهید یک سایت HTML ایستا توسعه دهید، به دانش فنی نیاز دارید. این شامل دانش زبان های کدنویسی HTML و CSS و همچنین تجربه با ویرایشگرهای متنی مانند Notepad ++ یا Dreamweaver است.

 1. انعطاف پذیری کمتر

هنگامی که یک سایت HTML ایستا ایجاد می شود، ایجاد تغییرات بدون نیاز به کدگذاری مجدد کل سایت از ابتدا دشوار است. این می‌تواند برای مالکانی که می‌خواهند بدون نیاز به استخدام توسعه‌دهنده هر بار تغییراتی را به تنهایی ایجاد کنند، ناامیدکننده باشد.

 1. مناسب سایت های پیچیده نیست

اگر سایت شما به عملکردهای پیچیده نیاز دارد، HTML استاتیک انتخاب خوبی نیست. این به این دلیل است که آنها نمی توانند به منابع سمت سرور مانند پایگاه های داده یا زبان های برنامه نویسی دسترسی داشته باشند. در نتیجه، آنها نمی توانند از عملکردهای پیچیده مانند تجارت الکترونیک یا فرم های ثبت نام کاربر پشتیبانی کنند.

همانطور که می بینید، HTML و WordPress هر دو دارای مزایا و معایب هستند. در نهایت تصمیم در مورد استفاده از آن بستگی به نیازها و الزامات خاص شما و میزان زمان و تلاش شما برای توسعه وب سایت خود دارد.

 • اگر تازه شروع کرده اید و به یک راه سریع و آسان برای ایجاد یک وب سایت ساده بدون کدنویسی نیاز دارید، وردپرس ممکن است انتخاب مناسبی باشد.
 • اگر به کنترل کامل بر هر جنبه از سایت خود نیاز دارید یا به زمان بارگذاری سریعتر نیاز دارید، کدنویسی در HTML و ایجاد وب سایت خود از ابتدا می تواند گزینه بهتری باشد.

البته، تنها در صورتی می توانید راه HTML را ادامه دهید که نحوه نوشتن کدهای HTML را بلد باشید یا بدتان نمی آید که وقت خود را برای یادگیری نحوه کدنویسی صرف کنید.

سخن پایانی

در پایان، این شما هستید که تصمیم می گیرید چه نوع وب سایتی را می خواهید ایجاد کنید. اگر با کدنویسی راحت هستید و زمان مدیریت یک وب سایت را دارید، توصیه می کنیم یک وب سایت HTML ایجاد کنید که بسیار قابل تنظیم و ایمن است.

با این حال، اگر شما یک مبتدی هستید که به دنبال یک پلتفرم با کاربری آسان هستید که طیف گسترده ای از ویژگی ها و افزونه ها را ارائه دهد، توصیه می کنیم از وردپرس استفاده کنید.

امیدواریم این مقاله به شما اطلاعات اساسی در مورد تفاوت های وب سایت های وردپرس و HTML داده باشد. هر مسیری را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که گزینه های خود را به طور کامل بررسی کرده و بهترین پلت فرم را برای نیازهای خاص خود پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا