آموزش ساخت شناسه در ایرنیک

یکی از الزامات ثبت دامنه ملی، شناسه ایرنیک است. برای اینکه بتوانید یک دامنه با پسوند ir. ثبت کنید، در اولین قدم باید در سایت ایرنیک ثبت نام کنید و سپس بک شناسه کاربری ایرنیک ایجاد کنید. با یک بار دریافت شناسه ایرنیک قادر خواهید بود در آینده، به هر تعداد که خواستید دامنه .ir ثبت کنید.

در این مقاله آموزش گام به گام ساخت شناسه ایرنیک را بررسی می­کنیم.

 

سامانه ایرنیک (nic.ir) چیست؟

از طریق ایرنیک، می‌توانید دامنه‌ها را ثبت کنید، اطلاعات مربوط به دامنه‌ها را مدیریت کنید و همچنین اقدامات مختلفی از جمله تمدید دامنه و تغییر DNS را انجام دهید. این سامانه یکی از مهمترین ابزارهای مدیریت دامنه‌های ملی ایران است که برای افراد و شرکت‌هایی که در حوزه اینترنت فعالیت دارند، بسیار حیاتی است.

پس از ثبت نام یک نام کاربری به شما داده می‌شود؛ اما برای ساخت شناسه ایرنیک باید مراحل بیشتری انجام دهید.

آموزش ساخت حساب ایرنیک برای ثبت دامنه ir

ساخت حساب ایرنیک در ۵ مرحله انجام می‌شود این مراحل عبارتند از:

 

1.ورود به سایت ایرنیک (nic.ir)

ابتدا وارد سایت ایرنیک شوید و در قسمت بالای صفحه روی گزینه “مشخصه های شناسه” کلیک کنید. در زیر آن سه گزینه نمایش داده می­شود اگر حساب نساخته اید روی گزینه ساختن شناسه کاربری کلیک کنید.

ورود به سایت ایرنیک

2.تعیین نوع شناسه

در قسمت بعد باید نوع شناسه خود را انتخاب کنید. برای مثال اگر شرکت هستید باید شناسه مربوط به شرکت را ایجاد کنید. نوع شناسه روی نوع ثبت دامنه نیز تاثیرگذار است.

بطور کلی 5 نوع شناسه در ایرنیک قابل ایجاد است:

 

  • شخص حقیقی

اگر یک فرد عادی بدون هیچ وابستگی به سازمان خاصی هستید، این شناسه مناسب شماست و می­توانید دامنه های .ir, .id.ir و دات ایران را ثبت کنید.

شخص حقیقی

 

  • شرکت، موسسه یا نهاد غیردولتی

این نوع شناسه مناسب شرکت هایی است که شماره ثبتی دارند و می­توانید با آن دامنه های .ir ، دات ایران، .co.ir, .org.ir, .net.ir را ثبت کنید.

شرکت، موسسه یا نهاد غیردولتی

 

  • وزاتخانه، سازمان یا شرکت دولتی

اگر سازمان یا شرکت دولتی هستید باید از این نوع شناسه استفاده کنید زیرا می­توانید دامنه های .gov.ir و .co.ir را ثبت کنید و باعث ایجاد اعتماد بیشتر کاربران شوید.

وزاتخانه، سازمان یا شرکت دولتی

 

  • مرکز آموزشی و پژوهشی

اگر سازمان آموزشی مانند مدارس و دانشگاه هستید باید از این نوع شناسه استفاده کنید. برای مثال پسوند ac.ir فقط برای سازمان های آموزشی و دانشگاهی قابل دسترس است. و یا پسوند .sch.ir فقط برای مدارس قابل استفاده است.

مرکز آموزشی و پژوهشی

 

  • شناسه ی محدود

این شناسه مناسب شرکت های ارائه دهنده هاست یا شرکت های طراحی سایت که دامنه زیاد ثبت می کنند است که می­خواهند نمایندگی دامنه بگیرند و برای کاربرانشان دامنه ثبت کنند.

شناسه ی محدود

 

پس از انتخاب نوع شناسه روی دکمه “تکمیل فرم و دریافت شناسه” کلیک کنید.

 

3.وارد کردن مشخصات شناسه ایرنیک

در اولین مرحله باید ایمیل خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که تمام اطلاعات را با دقت و به درستی وارد کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل یا خبری از طریق ایمیل به شما اطلاع دهند.

وارد کردن مشخصات شناسه ایرنیک

 

پس از وارد کردن ایمیل یک کد تایید به ایمیلتان ارسال می­شود.

ارسال کد تایید به ایمیل

 

4.وارد کردن مشخصات شناسه

در این قسمت باید نام، نام خانوادگی و نام سازمان را به لاتین وارد کنید. (وارد کردن نام سازمان اجباری نیست).

وارد کردن مشخصات شناسه

 

سپس اطلاعاتی که در قسمت بالا وارد کردید را در قسمت بعد به فارسی وارد کنید.

وارد کردن مشخصات شناسه(فارسی)

 

در قسمت بعد باید اطلاعات هویتی نظیر کدملی و.. را وارد کنید.

 

سپس شماره موبایل خود را وارد کنید.

 

در قسمت بعد آدرس خود را وارد کنید.

 

در این قسمت یک پرسش محرمانه برای خودتان مطرح کنید و پاسخ آن را وارد کنید. آن را بخاطر بپسارید یا در جایی وارد کنید.

 

در قسمت رابط های مجاز اگر گزینه “آزاد برای نمایندگان فروش” را انتخاب کنید می­توانید در آینده مانند شرکت های هاستینگ برای خودتان دامنه های ir خریداری و ثبت کنید.

سپس دکمه بازنگری را کلیک کنید.

 

5.بازنگری و امضا

پس از طی کردن مراحل قبل وارد مرحله بازنگری و امضا می­شوید. در اینجا باید ضوابط و شرایط ساخت شناسه ایرنیک بپذیرید و نام کامل خود را به همراه متنی که در کادر برای احراز هویت نشان داده می شود را وارد کنید.

 

6.ساختن شناسه

این آخرین مرحله از ساخت شناسه است که اکانت شما ساخته می­شود و شناسه مخصوص شما نمایش داده می­شود که هرگاه خواستید دامنه ای با پسوند ir ثبت کنید از این شناسه استفاده کنید.

 

در مرحله بعد برای فعالسازی شناسه ایرنیک باید به ایمیل خود بروید و ایمیلی با عنوان Your IRNIC Handle Info را باز کنید.

 

سپس روی لینک “به سیستم وارد شوید” کلیک کنید. به خاطر داشته باشید که پس از ورود باید گذر واژه خود را تغییر دهید در غیر این صورت حساب کاربریتان پس از 7 روز حذف خواهد شد.

 

حال به سایت ایرنیک بازگردید و از منو وارد بخش ورود شوید.

 

در اینجا با وارد کردن شناسه یا ایمیل و رمز عبور می­توانید وارد ناحیه کاربری خود شوید.

 

اولین بار پس از ورود باید به پرسش محرمانه ای که در زمان ساخت شناسه ساخته بودید پاسخ دهید و یک گذرواژه جدید برای خود تعریف کنید و آن را تایید کنید. سپس روی دکمه بازنشاندن گذرواژه کلیک کنید.

 

زمانی که پیغام “جایگزینی گذروازه با موفقیت انجام شد” را دریافت کردید یعنی شناسه ایرنیک شما فعال و قابل استفاده است.

 

اگر رمز عبور را فراموش کردید

در همان صفحه ورود روی لینک “بازنشاندن گذرواژه” کلیک کنید.

 

در صفحه ای که باز می­شود در کادر اول شناسه یا ایمیل خود را وارد کنید و در کادر دوم متنی که برای احراز هویت نمایش داده می شود را وارد کنید.

 

سخن پایانی

سایت ایرنیک به عنوان مؤسسه‌ای که مسئول مدیریت و ثبت دامنه‌های ملی با پسوند ir است، فعالیت می‌کند. این سازمان امکان ثبت دامنه‌های ir را برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی با ارائه مدارک مورد نیاز فراهم می‌کند. به عنوان مثال، دامنه‌های ac.ir به عنوان دامنه‌های ویژه دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی و آموزشی شناخته می‌شوند. در صورت تمایل به ثبت دامنه با پسوند ir، می‌بایست مدارک مربوطه را در سایت ایرنیک بارگذاری کرده و ارائه نمایید.

برای شروع فرآیند ثبت دامنه ir، شما باید در سایت ایرنیک ثبت‌نام کنید و پس از تکمیل اطلاعات مورد نیاز، شناسه کاربری و رمز عبور خود را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که شناسه کاربری ایرنیک تنها روش معتبر به بخش کنترل پنل مدیریت دامنه‌های ir شماست. به همین دلیل، اطلاعات حساس مانند شناسه کاربری، رمز عبور، و پرسش و پاسخ محرمانه را با دقت نگهدارید و در مکان امنی ذخیره نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا